The Investors in People Awards 2018 Shortlist and Winners

Silver Employer of the year 2-49
WINNER: Prometheus Medical Ltd

Drivespeed Group (RBA Network Ltd)
DriveWorks Ltd
Farnworth Baptist Church
Fraser Wealth Management Ltd
Geodis Wilson Bangladesh Limited
National Hospitality Institute SAOG
Picture More Limited
Tilak Ortho Services Ltd t/a Evolution Orthodontics
Vindolanda Trust

Silver Employer of the year 50-249
WINNER: Knight Knox

Age NI
Apollo Care (Franchising) Limited
CareConcepts Group
Dove Adolescent Services Ltd
Foster Denovo Limited
GSSArchitecture
IT@Spectrum Ltd

Silver Employer of the year 250+
WINNER: Hidden Hearing Limited

BCD Travel
Brady Corporation (UK)
Civil Service Commission
Geodis Overseas Pvt. Ltd (India) Gurgaon
Geodis Wilson Hong Kong Limited
North Kesteven District Council
Pearson UK
Precious Homes Limited
Queen’s University Belfast – Student Plus

Gold Employer of the year 2-49
WINNER: Total Integrated Construction Services T/A Total Project Integration

Ascent Fostering
Athena ANPR Ltd
Bolton Young Persons Housing Scheme
First Choice Housing Association Ltd
Lander Road Primary School
Legal-Island
Somerset Centre for Integrated Learning (SCIL)
Weir Training Limited
Wisteria Lodge

Gold Employer of the year 50-249
WINNER: True Bearing Ltd

Ascot Residential Homes Ltd
Baxall Construction Ltd
Bishop Barrington School
Greater Manchester Chamber of Commerce
Greenfield School
Kent, Surrey & Sussex Air Ambulance Trust
Lance Mason Solicitors
Merseyside Youth Association Ltd
ROQ

Gold Employer of the year 250+
WINNER: Scancom PLC (MTN Ghana)

Bishop Burton College
Burges Salmon LLP
Care Today Parallel Parents Training to Care
Futures Housing Group
Henderson Retail Ltd
Kirby Engineering & Construction
Morgan Sindall Construction & Infrastructure Ltd
Safestore
Tarmac Contracting

Platinum Employer of the year 2-49
WINNER: Specsavers (Stirling) Ltd

Expand Executive Search Ltd

Platinum Employer of the year 50-249
WINNER: RHP Group

Angle House Orthodontics
Bassadone Automotive Group
BRITA Water Filter Systems Ltd t/a Brita UK
Cube Housing Association Limited
Outer Temple Chambers
Perran Sands and Riviere Sands Holiday Parks
St Helen’s Catholic Primary School
Sunderland CCG
Teign Housing

Platinum Employer of the year 250+
WINNER: TaskUs Incorporated

BWB
C.A. Papaellinas Ltd
Deloitte Limited
Leonard Cheshire Scotland
Loretto
Polygon UK & Ireland
Wales & West Housing
Wythenshawe Community Housing Group

Apprentice Employer of the year 2-499
WINNER: CMB Engineering

Rendall and Rittner Ltd

Apprentice Employer of the year 500+
WINNER: Hays Travel
WINNER: Republic Cement
Barclays Bank
Fortem Solutions Ltd
Max’s Kitchen
Southwark Council
Wythenshawe Community Housing Group

Best Newcomer 2-499
WINNER: JET Education Services

Meet

Best Newcomer 500+
WINNER: Bannatyne

BCD Travel
Uniworld-GRC

Excellence in Health and Wellbeing
WINNER: GRAHAM

Affinion International
SafeMove
TaskUs
Troup Bywaters + Anders
Xiros

Excellence in Leadership and Management 2-499
WINNER: Sevenoaks District Council
bptw partnership
Brunel University
BWB Consulting
Foundation Recruitment
Hawthorn Housing Cooperative
North Star Housing Group
Touchstone

Excellence in Leadership and Management 500+
WINNER: Loretto

FirstPort
Skipton Building Society

Excellence in Reward and Recognition 2-499
WINNER: The Holly Private Hospital

Comply Direct Ltd
Foundation Recruitment
Landcatch Natural Selection Ltd
South Cotabato Integrated Port Services, Inc.

Excellence in Reward and Recognition 500+
WINNER: MTN Syria

Max’s Kitchen
Maynilad Water Services, Inc. (Maynilad)
PJ Care Ltd

Excellence in Social Responsibility 2-499
WINNER: South Cotabato Integrated Port Services, Inc

bptw partnership
Oyster Partnership
Rendall & Rittner
SafeMove

Excellence in Social Responsibility 500+
WINNER: Lyceum of the Philippines University
Fortem Solutions
Max’s Kitchen, Inc.
Maynilad Water Services, Inc. (Maynilad)
PJ Care Ltd
SGS Philippines Inc.
Skipton Building Society
TaskUs
Wythenshawe Community Housing Group

Excellence in the Third Sector 2-499
WINNER: University of Bristol Students` Union

Cube Housing Association
Les Amis
LGBT Foundation
Steps to Work
Swiis Foster Care Scotland

Excellence in the Third Sector 500+
WINNER: Belong

Wythenshawe Community Housing Group

Leader of the year 2-499
WINNER: Annie Shepperd – Salix Finance

Bahaa Seedhom – Xiros Ltd
Craig Dean – Web Applications UK
William Davies – APT

Leader of the year 500+
WINNER: Marilyn Ngales – Lyceum of the Philippines University
Neil Russell – PJ Care Ltd
Nigel Howell – FirstPort
Nigel Wilson – Wythenshawe Housing Group

The People’s Award for Manager of the year
WINNER: Ridma Perera – London Hair & Beauty Limited

Helen Peacock – ENGIE
Jaspreet Bhogal – Oyster Partnership
Paul Smyth – Salix Finance

Practitioner of the year
WINNER: Annette Handford

Bob Morrison
Clare Laidler
Denise Blackshaw
Gill Brown
John O’Sullivan
Mary Leishman
Richard Budd
Ruth Kelling
Sylvia Zachariah